Служба за оториноларингологију Института за здравствену заштиту мајке и детета Србије „Др Вукан Чупић“ је једина педијатријска ОРЛ служба у Београду и Србији, у којој се обавља комплетна дијагностика, лечење и рехабилитација деце са урођеним и стеченим обољењима уха, грла и носа. У оквиру службе спроводи се најсавременија дијагностика, конзервативно и хируршко лечење, као и рехабилитација пацијената. Такође, је једина у Републици Србији која се бави хитним стањима у дечјој оториноларингологији. Поред лечења из области оториноларингологије, ОРЛ служба учествује у мултидисциплинарном приступу комплексним дечјим обољењима, тако да се остварује блиска сарадња са другим хируршким и педијатријским одељењима Института. Начелник Одељења за дечју оториноларингологију је прим. др сц. мед. Шубаревић Владан. У Служби за дечју оториноларингологију раде специјалисти оториноларингологије: прим. др сц. мед. Владан Шубаревић, прим. др сц. мед. Јована Јечменица, проф. др Иван Баљошевић, прим. др Катарина Станковић, др Александра Бајец-Опанчина и др Младен Новковић. Тренутно су двоје лекара на специјализацији: др Стефан Поповић и др Емилија Марковић.
...Делатност специјалиста оториноларингологије обухвата:
- Конзервативно лечење акутних и хроничних обољења уха, грла и носа;
- Дијагностику и лечење урођених и стечених аномалија уха, грла и носа;
- Хируршко лечење патолошких промена уха, грла и носа код деце, као и пријем и лечење хитних стања из области дечје оториноларингологије.
ORL служба се састоји из следећих организационих јединица:
- Стационарно одељење са операционим блоком:
a) Стационарно одељење се налази на XI спрату Института за здравствену заштиту мајке и детета Србије „Др Вукан Чупић“. У оквиру 6 соба смештено је 22 кревета за децу свих узраста. Одељење је предвиђено за стационарно конзервативно лечење деце, као и за преоперативну припрему и постоперативну негу деце. У оквиру Одељења налазе се собе за полуинтензивну негу деце, опремљене доводима гасова, као и интервенцијска соба.
b) Операциони блок се састоји из операционе сале, собе за премедикацију и постоперативно праћење. Сала је предвиђена за комплетну хирургију патологије уха, грла и носа. Операциони блок је опремљен најсавременијим апаратима за анестезију, операционим микроскопом, микродебридером и инструментима за хирургију уха, носа и грла. - Кабинет за ендоскопију и ласерску хирургију:
Сала је предвиђена за дијагностичку процедуру флексибилне фибероптичке назоларингоскопије (у склопу дијагностике најчешћих ОРЛ обољења, али и у склопу комплексних синдрома, отежане интубације или сумњи на страну тела дисајног пута), као и за ласерску хирургију. - Специјалистичка амбуланта са Одсеком за аудиологију и неуроотологију:
a) У специјалистичкој ОРЛ амбуланти свакодневно се спроводе: специјалистички ОРЛ преглед, пријем деце за хоспитално лечење, консултативни прегледи деце са других одељења.
b) У Одсеку за аудиологију и неуроотологију спроводи се дијагностиковање кондуктивних, сензоринеуралних, мешовитих, психогених оштећења слуха веома различите етиологије, времена настанка, а која се пак јављају у склопу низа болести и синдрома у педијатријској популацији. Дијагностичке процедуре које се спроводе у овом Одсеку су:- Импеданцеметрија (тимпанометрија и регистровање акустичких рефлекса)
- Тонална лиминарна аудиометрија
- Регистровање отоакустичких емисија
- Снимање аудитивних евоцираних потенцијала можданог стабла, како у сврхе откривања прага слуха, тако и из неуроотолошких индикација
- Снимање тзв. “steady state” потенцијала, аудитивних потенцијала у мирном стању у циљу откривања прага слуха
- Калориски тест у склопу испитивања функције чула за равнотежу и други основни вестибулолошки тестови
- Тестови топодијагностике парализе фацијалног нерва
- Циљани неонатални скрининг на оштећење слуха
Постоји потреба за аудиолошком обрадом пацијената како од стране Службе за ОРЛ тако и од стране појединих педијатријских служби (нефролошке, неонатолошке, ендокринолошке и пулмолошке). Циљна група за чију дијагностику влада трајно повећано интересовање су деца са сензоринеуралним оштећењем слуха. У нашем Одсеку од 2002. године спроводи се дијагностиковање и селекција кандидата за кохлеарну имплантацију у једном од три постојећа тима у Србији. Од 2013. године се на ОРЛ одељењу спроводе и операције кохлеарне имплантације. У пројекту педијатријске кохлеарне имплантације предњачимо у односу на све остале тимове у Србији.
Тим
Специјалисти оториноларингологије:
- Прим. др сц. мед. Владан Шубаревић – Начелник службе за оториноларингологију
- Прим. др сц. мед. Јована Јечменица – Шеф специјалистичке амбуланте са Одсеком за аудиологију и неуроотологију
- Проф. др Иван Баљошевић
- Прим. др Катарина Станковић – Шеф Кабинета за ендоскопију и ласерску хирургију
- Др Александра Бајец-Опанчина
- Др Младен Новковић
Лекари на специјализацији:
- Др Стефан Поповић
- Др Емилија Марковић
Дефектолози:
- Иванa Ристић
- Верa Сaмaрџић
Медицинске сестре и техничари:
- Марија Марић – Струкова медицинска сестра – главна сестра Службе за оториноларингологију
Стационарно одељење:
- Дијана Драганов-Паланчан – Струкова медицинска сестра
- Ксенија Матић – Струкова медицинска сестра
- Ана Стојановић – Мастер струкова медицинска сестра
- Весна Сладок – Медицинска сестра
- Александра Антић Јакица – Медицинска сестра
- Јелена Јовановић – Медицинска сестра
- Дуња Дмитровић – Медицинска сестра
- Снежана Матић – Медицинска сестра
- Сања Глигор – Медицинска сестра
- Верa Милаш – Медицинска сестра
Кабинет за ендоскопију и ласерску хирургију:
- Биљана Аранђеловић – Медицинска сестра
Операциони блок:
- Тамара Митровић – Струкова медицинска сестра
- Марко Петровић – Медицински техничар
- Данијела Лукић – Медицинска сестра
Амбуланта:
- Марина Вуковић – Струкова медицинска сестра
- Ана Шимунчић Крзнарић – Медицинска сестра
- Лазар Денић – Медицински техничар
- Зорица Куртовић – Медицинска сестра
- Ђурђица Вуковић – Медицинска сестра
- Марија Башовић – Медицинска сестра
Распоред рада:
- Пријем пацијената: 7h
- Отпуст пацијената: до 9h
- Амбулантни рад: радним даном од 8 до 13 часова
Контакт:
- Телефон: +381 11 3108 126
- Е-маил одељења: orl@imd.org.rs