Институт за здравствену заштиту мајке и детета Србије „Др Вукан Чупић“ пружа највиши, терцијарни ниво здравствене заштите деци, младима и женама генеративног доба, са постељним фондом од 400 кревета. Институт обезбеђује здравствену заштиту пацијентима радом Педијатријске клинике, Хируршке клинике, Служби за хуману репродукцију и Републичком центру за планирање породице
Педијатријска клиника Института обавља здравствену делатност кроз петнаест клиничких служби и одељења, шест клиничких лабораторија, Службу за радиолошку дијагностику и Болничку апотеку. Заступљене су све педијатријске субспецијалности. Многи педијатри и други стручњаци Института су препознати као регионални лидери у својим областима. Уз наше лекаре, фармацеуте, молекуларне биологе, психологе и дефектологе, носиоци посла су медицинске сестре и здравствени техничари који у сталном и непосредном контакту са малим пацијентима пружају здравствену заштиту и негу по највишим стандардима.
Клиника за дечију хирургију обухвата тринаест служби и одељења. Хируршка клиника запошљава специјалисте различитих грана дечје хирургије, анестезиологије са реанимацијом, физикалне медицине, оториноларингологије и офталмологије. У операционим салама се свакодневно изводе интервенције из у области кардиохирургије, торакалне хирургије, ортопедије и трауматологије, урологије, абдоминалне и неонаталне хирургије, пластичне и реконструктивне хирургије са опекотинама. Поред отворене хирургије изводе се и минимално инвазивне хируршке интервенције.
Служба за хуману репродукцију у оквиру своје делатности пружа гинеколошку здравствену заштиту за пацијенте дечјег и адолесцентног доба, пренаталну здравствену заштиту трудница, као и здравствену заштиту жена репродуктивне доби. У оквиру Института, здравствену делатност обавља Републички центар за планирање породице са активностима креирања и промовисања савремене концепције и праксе планирања породице и спровођења усвојене стратегије заштите репродуктивног здравља и обнављања становништва на националном нивоу.
Дневне болнице Педијатријске клинике, Клинике за дечју хирургију и Службе за хуману репродукцију користе 37 кревета. Дневне болнице као посебан хоспитални модалитет пружају могућност дијагностике и лечења широког спектра стања у педијатрији, хирургији и гинекологији без дуготрајне хоспитализацију, чиме се омогућава ефикасно спровођење потребних процедура уз очуван комфор болесника.
У оквиру Института функционише више лабораторија неопходних за терцијарни ниво здравствене заштите. Лабораторија за медицинску генетику обезбеђује могућност дијагностике великог броја различитих наследних стања, као и пренаталну дијагностику у координацији са генетичким саветовалиштем. Лабораторија за урођене поремећаје метаболизма је седиште скрининга новорођенчади на фенилкетонурију и цистичну фиброзу, док се у Одсеку за лабораторијску ендокринологију и скрининг програме Биохемијске лабораторије, поред бројних осталих анализа, спроводи новорођеначки скрининг на конгениталну хипотиреозу. Одељење за трансфузију обезбеђује сложене дијагностичке и терапијске процедуре. У оквиру Одељења за трансплантацију костне сржи функционише савремена лабораторија за криобиологију. У Институту дијагностику пружају врхунски опремљене лабораторије за микробиологију, патологију и имунологију.
У оквиру Института у фебруару 2010. године отворен је објекат “Родитељска кућа”. Објекат је величине 840 м2, са осам намештених апартмана и намењен је боравку пацијената из унутрашњости Србије у пратњи родитеља/старатеља, који се лече од малигних болести, а чије се даље лечење, односно контроле, могу спроводити преко хематолошке дневне болнице.
За болеснике са хроничним обољењима који дуже бораве у Институту, у сарадњи са осмогодишњом основном школом “Др Драган Херцог”, организује се редовна школска настава за свих осам разреда основне школе.
Институт је наставна база Медицинског факултета у Београду за додипломско и последипломско образовање медицинских радника (студената медицине и струковних медицинских школа, педијатара, дечјих хирурга и лекара опште медицине, анестезиолога, медицинских сестара, бабица и других).
Сестринство у Институту за здравствену заштиту мајке и детета Србије „Др Вукан Чупић“ се развијало током више од седам деценија у складу са постулатима сестринске професије и успешно, организовано и професионално одолевало свим изазовима са којима се сусретало наше здравство.
Комплексне и високософистициране методе дијагностике и лечења захтевају едуковано и прилагодљиво медицинско особље, мултидисциплинарни приступ и тимски рад. У складу са тим, незаобилазни део тима су и здравствени техничари различитих профила: лабораторијски, радиолошки, фармацеутски техничари, физиотерапеути, бабице, санитарно-еколошки инжењери и нутрициониста-дијететичар који у сарадњи са медицинским сестрама/техничарима и лекарима дориносе ефикаснијој дијагностици, нези и лечењу болесне деце.
Број медицинских сестара/техничара и других профила здравствених техничара је 614 што чини 60% од укупног броја запослених.
Copyright © 2024. Сва права задржана.