loader image

Одељење за трансплантацију коштане сржи са лабораторијом за криобиологију

Трансплантација матичним ћелијама хематопоезе (ТМЋХ) је значајан облик лечења бројних урођених и стечених болести лимфохематопоезног система и неких солидних тумора. У Србији се годишње код 30 до 33 деце, узраста 0-20 година постави индикација за ТМЋХ.

Потреба обезбеђивања савремене и успешне терапије за групу тешко оболеле деце, сазнање да се ради о веома специјализованој и скупој терапијској процедури, као и чињенице да у нашој средини до тада није био развијен одговарајуци педијатријски пројекат, иницирали су 1994. израду Програма оснивања и рада Одсека за интензивну терапију и негу, тј. трансплантацију матичним ћелијама хематопоезе у Служби за хематоонкологију Института за здравствену заштиту мајке и детета Србије „др Вукан Чупић”(Институт). Министарство здравља Републике Србије усвојило је Програм и донело одлуку о његовој реализацији. Републички завод за здравствено осигурање Србије обезбедио је средства за набавку дела опреме и грађевинске радове, који су обављени током 1995-1996 године. Део средстава за израду филтера за пречишћавање ваздуха, као и део опреме за Одсек обезбеђен је ангажовањем Удружења родитеља деце оболеле од леукемије и других малигних болести „Звончица“, које је формирано при Институту.

Захваљујући сарадњи Проф. др Драгане Вујић, тада лекара хематоонколошке службе Института и стручњака Института за нукеарне науке „Винча“ направљен је први микропроцесор за програмско замрзавање матичних ћелија хематопоезе, који је Институт „Винча“ поклонио Институту за здравствену заштиту мајке и детета Србије „др Вукан Чупић”, 1996. године.

...

Контакт

/

Институт за здравствену заштиту мајке и детета Србије ,,Др Вукан Чупић’’

Тим одељења

Начелник Одељења за трансплантацију коштане сржи са лабораторијом за криобиологију

Лекар Одељења за трансплантацију коштане сржи са лабораторијом за криобиологију

Лекар специјалиста Одељења за трансплантацију коштане сржи са лабораторијом за криобиологију

Call Now Button