Информације
Телефон за za заказивање:
- 011/3108-193, заказивање пријема у болницу
- Прегледи у амбуланти се заказују путем система ИЗИС
Локација:
V спрат
...Oсобље на одељењу
Лекари:
- Др сц. мед. Татјана Миленковић, НС, специјалиста педијатрије
Начелник одељења - Др Слађана Тодоровић
специјалиста педијатрије и субспецијалиста ендокронологије, шеф кабинета за лечење и надзор деце и младих са шећерном болешћу и другим ендокриним обољењима и поремећајима - Клинички асистент др сц. мед. Катарина Митровић
специјалиста педијатрије и субспецијалиста ендокринологије, шеф ендокринолошке дневне болнице - Клинички асистент др сц. мед. Раде Вуковић, НС
специјалиста педијатрије и субспецијалиста ендокринологије - Др Сања Панић Зарић
специјалиста педијатрије - Др Димитријре Цветковић
специјалиста педијатрије
Медицинске сестре:
- Драгана Живковић
главна сестра одељења ендокринологије, мастер струковни менаџер у здравству и сестра специјалиста за дијабетес - Љубица Гргић
струковна медицинска сестра, сестра специјалиста за дијабетес - Гордана Ранковић
медицинска сестра - Јована Стевановић
сестра едукатор - Милица Ненадовић
струковна медицинска сестра - Ђурић Анђела
медицинска сестра - Светлана Нешковић
медицинска сестра у ендокринолошкој амбуланти - Слађана Динчић
медицинска сестра у ендокринолошкој амбуланти
Административни радник
Вања Сокочанин
Историјат одељења
Ендокринолошко одељење Института основано је 1965. године. Оснивач и први лекар била је професор др Ивка Јоксимовић. Од 1970. године на одељењу ради проф. др Милош Банићевић, од 1982. године професор др Драган Здравковић, а од 1994. године др Татјана Миленковић. Године 2003. одељењу се прикључује др Катарина Митровић, 2005. др Слађана Тодоровић, од 2016. године др Раде Вуковић, од 2021. године др Сања Панић Зарић и од 2023. др Димитрије Цветковић, сви специјалисти педијатрије.
Начелник одељења од њеног оснивања до 1989. године била је професор др Ивка Јоксимовић, од 1989. до 1994. професор др Милош Банићевић, од 1994. до 2012. године професор др Драган Здравковић, редовни члан Академије медицинских наука Српског лекарског друштва, а од 2012. године ту функцију обавља др Татјана Миленковић, доктор мединских наука и научни сарадник.
Стручне активности
Одељење ендокринологије спроводи испитивање, лечење и праћење деце свих узраста, од рођења до навршених 18 година са свим ендокринолошким обољењима и поремећајима. Ова делатност се одвија кроз рад стационарног одељења и специјалистичко-консултативних ординација, као и кроз кабинет за дијабетес.
У структури морбидитета на првом месту по учесталости је дијабетес мелитус типа 1, затим следе поремећаји раста, хипоталамусно-хипофизни поремећаји, обољења штитасте жлезде, поремећаји функције полних жлезда и гојазност. Осим тога, лече се и прате деце која имају различите узроке хипогликемије, поремећаје функције коре надбубрежних жлезда, поремећаје полне диференцијације и различите генетичке синдроме.
Поред тимског рада са лекарима свих субспецијалистичких грана педијатрије, лекари одељења ендокринологије остварују сарадњу и са бројним другим клиничким службама и одељењима Института.
У циљу унапређења метаболичке контроле и постизања бољег квалитета квалитета живота деце са дијабетесом приступа се мултидисциплинарно. Тим сачињавају ендокринолози, специјалисти за исхрану, медицинске сестре специјалисти за дијабетес, психолози и социјални радник. Реедукација од стране сестара се обавља како током боравка деце на одељењу, тако и амбулантно. Годишње се обави око 250 реедукација.
Одељење ендокринологије Института је једино одељење ендокринологије у Србији које активно учествује у међународном SWEET програму, који има за циљ подизање квалитета лечења деце са дијабетесом мелитусом.
У области превентивне здравствене заштите једна од главних делатности је програм раног откривања конгениталног хипотироидизма који се од 1983. године спроводи у сарадњи са свим породилиштима на подручју Средишње Србије. Успешно спровођење овог програма је плод вишегодишњих напора др Милоша Банићевића. Данас програмом скрининга новорођенчади на конгенитални хипотироидизам руководи др Татјана Миленковић. Године 2024. године уведен је неонатални скрининг на конгениталну адреналну хиперплазију. Највећи допринос увођењу овог скрининга је дала др Татјана Миленковић као ендокринолог уз подршку руководства Института и Министарства здравља.
У сарадњи са Секретаријатом за образовање и дечију заштиту, струковним удружењем медицинских сестара предшколских установа Србије, 2022. године је започет пројекат са мерењем телесне висине деце у вртићима под називом „Све је стало, само деца расту“. Прве године су били укључени вртићи града Београда, а потом се пројекат проширио на Средишњу Србију. Пројекат подржава Секретаријат за образовање и дечију заштиту и Министарство просвете. Будући да је препознат као веома значајан, пројекат се од 2023. године проширио и на основне школе у којима се родитељима приближава значај редовног мерења телесне висине деце и коришћење апликације „Карта раста“ на телефону.
Такође, сестре специјалисте за дијабетес спроводе континуирану едукацију свих запослених у предшколским установама целе земље што је од огромног значаја и за родитеље деце оболеле од дијабетеса и за запослене у вртићима.
Организација рада
Одељење ендокринологије обухвата три организационе јединице:
- стационарни део који има и дневну болницу
- специјалистичко – конзилијарну амбуланту
- кабинет за лечење и надзор деце и младих са шећерном болешћу.
Време пријема пацијената на одељење ендокринологије зависи од индикације, а најчешће је између 7 и 8 часова ујутру. Отпуст пацијената је између 13 и 14 часова.
У амбулантама се обављају прегледи током 4 дана:
Др Татјана Миленковић, др Раде Вуковић и др Сања Панић раде уторком и средом
Др Слађана Тодоровић и др Димитрије Цветковић раде уторком и четвртком
Др Катарина Митровић ради средом и петком
На нашем одељењу годишње буде хоспитализовано око 900 пацијената, а у консултативним амбулантама буде прегледано преко 4000 деце.