Са отварањем педијатријских одељења 1961.г у оквиру диспанзера започеле су са радом амбуланте за пријем болесника и консултативне специјалистичке амбуланте у којима су у прво време контролисани болесници претходно лечени на одељењима. Наравно, у консултативним амбулантама омогућено је дијагностиковање и лечење низа обољења и без хоспитализације. Институт за здравствену заштиту мајке и детета „др Вукан Чупић“ до 1968.г непосредно је пружао основну здравствену заштиту женама, деци и омладини преко својих диспанзера, који су те године интегрисани у 10. Дом здравља на Новом Београду.
Од 1968. године у Институту постоје: пријемна амбуланта и специјалистичке консултативне амбуланте за поједине гране педијатрије. Први начелник ове службе био је др Мирко Микушка. Садашњи начелник је Прим. др Радован Лукешевић.
Од оснивања консултативних амбуланти уведен је принцип да се болесницима по завршетку прегледа и добијању тражених лабораторијских анализа доставља писмени извештај о резултатима прегледа. Са отварањем нове зграде Института 1975. године пријемна и консултативне амбуланте су добиле нови простор. Последње комплетно реновирање је обављено 2004. године чиме је добијен практичнији, хуманији и садржајнији простор.
...У саставу Службе за пријем болесника, специјалистичке и консултативне прегледе налази се:
- Одељење за збрињавање ургентних стања;
- Одељење за специјалистичке и консултативне прегледе;
- Кабинет за узимање биолошког материјала
Одељење за збрињавање ургентних стања (пријемна амбуланта)
Педијатријске клинике Института ради свакодневно: пријемним даном од 07 до 07 часова (не парни датум у месецу), а непријемним даном од 07 до 20 часова (парни датум у месецу).
По доласку у хитну педијатријску службу, врши се тријажа деце према хитности стања, односно даје се приоритет у погледу редоследа лекарског прегледа и збрињавања. Тријажу спроводи за то обучена (искуснија) медицинска сестра уз подршку лекара, која не поставља дијагнозу током кратког разговора са родитељима и инспекције детета, већ одређује степен хитности. На основу прегледа, учињених лабораторијских као и других испитивања се доноси одлука о даљем лечењу детета: пријем у болницу или кућно лечење.
Све информације о раду пријемне амбуланте могу се добити на телефон 011/ 3108-161.
Одељење за специјалистичке и консултативне прегледе (конзилијарне амбуланте)
ради свакодневно према следећем распореду:
- Служба за испитивање и лечење болести новорођенчади: среда и петак (од 10 часова)
- Служба за испитивање и лечење болести плућа: понедељак, четвртак и петак (од 9 часова)
- Служба за испитивање и лечење болести срца и крвних судова: понедељак и петак (од 9 до 13 часова)
- Служба за испитивање и лечење болести бубрега и мокраћних канала: понедељак (од 08 до 13 часова) и петак (од 11 часова) а уторак и четвртак (од 12 часова)
- Служба за испитивање и лечење болести органа за варење: уторак и четвртак (од 8 часова)
- Служба за испитивање и лечење хематолошких и онколошких болести: сваки дан (од 9 часова)
- Служба за испитивање и лечење болести жлезда са унутрашњим лучењем: уторак, среда, четвртак и петак (од 9 до 12 часова)
- Служба за испитивање и лечење неуролошких и мишићних болести: уторак, среда (од 10 часова
- Служба за испитивање и лечење метаболичких болести: уторком (од 8 до 12 часова) и клиничку генетику: уторак и четвртак (генетско саветовалиште од 8 до 12 часова)
- Служба за клиничку имунологију и алергологију: понедељак и четвртак (од 10 часова)
- Служба за исхрану здравог и болесног детета: уторак и четвртак (од 9 часова)
Прегледи у консултативним амбулантама (субспецијалистичким) се заказују од стране изабраног педијатра из надлежног дома здравља преко информационог система (ИЗИС).
Термини за заказивање у консултативним амбулантама су доступни за изабране педијатре из дома здравља 05. за тај месец.
При доласку на консултативни преглед пацијент је у обавези да са собом понесе оверену (важећу) здравствену књижицу, упут изабраног лекара за консултативни преглед који је оверен у надлежном здравственом фонду као и сву медицинску документацију коју поседује. Пацијент се јавља на УЛАЗ БРОЈ 1 (шалтер) да би се евидентирао у информациони систем (ХЕЛИАНТ). Након уписивања свих података у информациони систем сестра даје упуство пацијенту (односно родитељима) где треба да сачекају да би обавили заказани преглед.
Уз пацијента (дете) неопходно је присуство пратиоца (један од родитеља или старатељ).
Према важећим одлукама Републичког завода за здравствену заштиту Републике Србије упут за консултативни преглед важи 6 месеци од момента издавања упута. Упут издат од надлежног лекара важи само за једну консулативну амбуланту за наредних 6 месеци од момента првог доласка на преглед. По истеку тог времена неопходан је нови упут. Уколико изабрани лекар тражи мишљење ван оквира издатог упута за консултативни преглед неопходно је да пацијент има нови упут.
Све информације о раду конзилијарне амбуланте могу се добити на телефон 011/ 3108-242.
Кабинет за узимање узорака биолошког материјала
У састав Службе за пријем болесника, специјалистичке и консултативне преглед од 2013.г. је ушао „Кабинет за узимање узорака биолошког материјала“ („соба 20“). Кабинет је „централно“ место где се узима биолошки материјал пацијентима за различите лабораторијске анализе у циљу дијагностике болести (хематологија, биохемија, урин, микробиологија, серологија, генетика, метаболизам…). То је такође и место где се доноси материјал са одељења за анализе које се не раде у Институту већ се носе у различите лабораторије у граду.
Одговорна лица у Служби за пријем болесника су
- Прим. др Радован Лукешевић специјалиста педијатрије: начелник службе
- Станка Божановић одговорна сестра педијатријске амбуланте
Тим
- Прим. др Радован Лукешевић, специјалиста педијатрије, начелник службе
- Др Ана Димић, специјалиста педијатрије
- Др Јулијана Илић, специјалиста педијатрије
- Др Ивана Шарац, специјалиста педијатрије
- Станка Божановић главна сестра службе